Sportovec okresu za rok 2019

V pátek 7.února 2020 proběhlo v sokolovně ve Valchově, vyhlášení ankety „Sportovec okresu Blansko za rok 2019.“ Pořadatelem akce bylo okresní sdružení ČUS Blansko, ve spolupráci s JM krajskou organizací ČUS, záštitu na tuto akci převzal hejtman Jihomoravského kraje Ing. Bohumil Šimek.

Ceny předávali osobnosti z politického a sportovního života. Jaromíra Vítková senátorka ČR, starosta obce Valchov Karel Vrána, Jaroslav Dohnálek starosta města Boskovice, Jiří Crha starosta města Blanska, starosta městyse Svitávka Jaroslav Zoubek, starosta obce Suchý Jakub Hlubinka, místostarosta města Blanska František Hasoň, místostarostka městyse Svitávka Miroslava Holasová.

Za Jihomoravskou krajskou organizaci ČUS místopředseda Petr Šíma, sportovní osobnost – olympionička z Londýna atletka Olga Šicnerová – Oldřichová.

Na tomto společenském večeru byli vyhlášeni nejlepší sportovci a talenti v kategorii jednotlivců, nejlepší seniorská družstva, sportovní akce roku, sportovec s handicapem, trenér, osobnost a sympaťáci roku.

Večerem provázela akci „Holóbkova mozeka“ a děti z družiny místní mateřské školy.

Všem oceněným věnovaly věcné ceny Okresní sdružení ČUS na okrese Blansko, věcné předměty senátorka Ing. Jaromíra Vítková a pivovar Černá Hora. Mediálními partnery byly Listy regionu a Deník.

Anketa byla vyhlášena v těchto desíti kategoriích bez pořadí:

Seniorská družstva

Družstvo mužů fotbalového klubu FK Blansko

Na jaře 2019 potvrdili muži tohoto klubu svoje suverénní postavení v divizní soutěži, kterou s převahou vyhráli a od podzimu se mohou diváci, kterých se v nedělním dopoledni schází na blanenském stadionu velké množství, těšit na zápasy Moravsko-slezské ligy. I v této soutěži potvrzují blanenští fotbalisté svoji kvalitu. Za celý podzim neztratili před svými fandy ani bod, což je vyneslo až na pozici lídra soutěže.

Tým kolové klubu sálové cyklistiky Svitávka Jiří Hrdlička starší, Pavel Loskot

Po pěti letech do České republiky a po jedenácti do Svitávky, putoval cenný kov z Mistrovství světa v kolové. Přivezli jej Jiří Hrdlička starší s Pavlem Loskotem z SC Svitávka.  

Starší z dvojice Hrdlička tak zkompletoval sadu cenných kovů. Zlaté medaile získal s Miroslavem Bergrem a Radimem Hasoňem a stříbrné opět s Bergrem a Jiřím Böhmem. Pro Pavla Loskota je bronz premiérovou medailí z mistrovství světa. „Je to pro mě splněný sen,“ netají čtyřicetiletý Pavel Loskot. Mimo tento úspěch vyhrála tato dvojice Extraligu a získala titul mistra České republiky v kategorii Elite.

Družstvo žen Kuželkářského klubu Blansko

Blanenské kuželkářky, jejichž družstvo ve složení Lucie Nevřivová, Zdeňka Ševčíková, Lenka Kalová, Ivana Hrozová Eliška Petrů, Natálie Součková, Helena Daňková, Soňa Lahodná hraje v ženské extralize, ve které obsadily 3. místo. Probojovaly se do semifinále Českého poháru. V Chorvatském Slovinski Boru skončily v Poháru NBC družstev na 8. místě. Na Memoriálu Josefa Habřiny skončily druhé.

Talenti jednotlivci

Viktorie Křížová

Tato, v letošním roce 14-ti letá atletka, je členkou klubu Elite Sport Boskovice. Na Letní olympiádě dětí a mládeže v Liberci zvítězila v běhu na 300 metrů. Na Mistrovství Moravy a Slezska mladšího žactva nenašla přemožitele v bězích na 60, 150 a 300 metrů. Na mezinárodních závodech Europan Kids Athletics Games Brno 2019 obsadila druhé místo v běhu na 150 metrů.

Veronika Jakusidisová

Rok narození 2005, členka Atletického klubu ASK Blansko. Reprezentuje ČR v kategorii žáků. Na mezinárodních závodech Europan Kids Athletics Games Brno 2019 obsadila druhá místa ve skoku vysokém a dalekém a zvítězila v běhu na 300 metrů. Je mistryní Moravy a Slezska ve skoku vysokém.

Anna Hanáková

Je výjimečným talentem české cyklistiky, podtržený svědomitostí, pílí a disciplinovaností v přípravě. V závodech horských kol je neobyčejně zdatná po technické stránce. Je členkou klubu Moravec Team. Zvítězila na mistrovství České republiky závodů horských kol v kategorii mladších žákyň. Obsadila celkové 5. místo v Českém poháru horských kol v kategorii mladších žákyň.

Radim Ženatý

Radim je talentovaným jezdcem klubu ÚAMK Biketrial Blansko. Jeho tréninková píle, se začíná projevovat i na výsledcích v závodech. V letošním roce mu bude 13. roků a patří mezi nejlepší biketrialisty v České republice. Na mistrovství České republiky v bikatrialu, v kategorii do 12-ti roků, obsadil celkové 3. místo. Na mistrovství světa obsadil ve své kategorii 9. místo. Na mistrovství ČR v UCI Trialu skončil třetí.

Jáchym Ryšávka

Jáchym je členem oddílu plavání při Středisku volného času Boskovice. Na letním Mistrovství České republiky získal 3 zlaté a jednu stříbrnou medaili. Na Olympiádě dětí a mládeže svoji sbírku o jednu medaili rozšířil. Ke třem zlatým, přidal dvě stříbrné medaile. Na zimním republikovém mistrovství, zopakoval svoje výsledky z letního Mistrovství ČR.

Jiří Sehnal

Je členem klubu  Trial Bike Moravský kras. V loňském roce teprve 10-ti letý Jirka vybojoval spoustu „bednových“ umístění. Zvítězil v seriálu Youth Games v kategorii poussin. Zlatá medaile na Mistrovství republiky v Olomouci pro něho znamenala titul Mistra republiky v kategorii poussin v cyklotrialu pro rok 2019. Reprezentoval Českou republiku na Mistrovství světa v polských Wadovicích, kde získal titul vicemistra světa v cyklotrialu v kategorii poussin a měl velký podíl na zisku bronzové medaile ze soutěže národů.

Lucie Koudelková

Lucka je členkou klubu Elite Sport Boskovice a dělá triatlon – horská kola. Začala jezdit už od malička závody na odrážedle, později na horském kole. S oblíbeným triatlonem, začala přede dvěma roky. Zvítězila na Mistrovství ČR v duatlonu, stejně jako na Austerlitz Man ve Slavkově a v triatlonu Hrabovský kros na Slovensku. Na Královském triatlonu v Majetíně obsadila 2. místo. V seriálu cyklistických MTB závodů Kolo pro život, skončila celkově čtvrtá.

Jan Strýček

14-ti letý Jan Strýček, je členem družstva orientačního běhu Spartaku Adamov. Tomuto sportovnímu odvětví se věnuje 5 roků. Loňská sezona pro něj byla velmi úspěšná, neboť byl vybrán do Treninkového střediska mládeže, kam náleží 12 chlapců z celé ČR ročníku 2005.

Je vítězem moravského žebříčku a druhým reprezentantem Jihomoravské oblasti první chlapecké štafety.

Anna Šafránková

Anička je členkou klubu Elite Sport Boskovice a zúčastňuje se závodů v triatlonu a duatlonu. Na Sokolovském Mistrovství České republiky v triatlonu, nechala všechny soupeřky za sebou a získala zlatou medaili. V duatlonu, který se konal v Žamberku skončila na mistrovství ČR druhá. V Českém poháru kategorie Olympijský Sprint Triatlon 2019 se stala celkovou jeho vítězkou.

Eliška Hanáková

Je stejně jako její sestra Anička velkým talentem, o které v budoucnu ještě hodně uslyšíme. Je členkou klubu Moravec Team. Na Mistrovství Evropy horských kol v italské Pile, získala v kategorii starších žákyň stříbrnou medaili za 2. místo. V Hlinsku na Mistrovství České republiky závodů horských kol v kategorii starších žákyň, se jí všechny soupeřky dívaly na záda, stejně jako v Českém poháru, kdy před sebe nepustila žádnou ze soupeřek v šesti pohárových závodech. V Hlinsku si vyjela ještě stříbrnou medaili v kategorii kadetek.

Nikola Bradáčová  

Je členkou klubu ACT leraK Blansko. Jde o sportovní oddíl zaměřený na atletiku, cyklistiku a triatlon. Je mistryní České republiky v duatlonu a vítězkou Brněnského běžeckého poháru. V Českém poháru MTB horských kol v Bedřichově, obsadila páté místo.

Akce roku

MTB Pohár Drahanské vrchoviny

Pohár Drahanské vrchoviny je závodem horských kol pro všechny, se zaměřením hlavně na děti a objevování cyklistických talentů. V loňském roce se uskutečnil již jeho 18-tý ročník.

Na 11. závodů seriálu přijelo závodit 2 323závodníků. Znamená to, že v průměru se zúčastnilo každého ze závodů 211 cyklistů. MTB Pohár Drahanské vrchoviny, se za léta své existence podílel na výchově nejednoho mládežnického cyklistického šampiona. Byli jimi například Radim Kovář, Nikola Hlubinková, Adéla Šafářová, Adam Sekanina, Štěpán Stloukal.

Sportovec s handicapem

Karel Pařil

Bývalý vynikající basketbalista Metry Blansko, vyměnil basketbalový míč za kuželkářskou kouli a potvrzuje, že i s ní to umí. Je členem  kuželkářského klubu zdravotně postižených Dolní Lhota. V loňském roce se stal se mistrem Evropy slabozrakých v Záhřebu. V tomto roce přidal i vítězství v Českém poháru slabozrakých v soutěži jednotlivců i dvojic.  V lednu 2019 obsadil 1.místo na tradičním memoriálu Josefa Habřiny.

Trenér roku

Jiří Ošlejšek

Dlouholetý úspěšný blanenský trenér atletiky, který svůj sport dělá srdíčkem, a proto jeho svěřenci získávají každým rokem mnoho medailí z vrcholových akcí. Jeden z úspěšné Jihomoravské výpravy na Olympiádě mládeže. Rád svoje trenérské zkušenosti předává mladším kolegům. Mezi jeho svěřenkyně patří Veronika Jakusidisová a Dominika Bezdíčková.

Osobnost roku

Zdeněk Přikryl

6.května oslaví šedesátiny. Od žáků hrál hokej za Minervu Boskovice. V době studia na jedovnické průmyslovce, byl součástí hokejového družstva, které zvítězilo v soutěži středních škol okresu Blansko. Aktivní hokejovou činnost ukončil v boskovické Minervě v roce 1982. V té době už i řídil hokejová utkání z pozice rozhodčího. Zároveň hrál fotbal za Sokol Valchov. Aktivní sportovní činnost musel kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům ukončit v roce 1986. Od ledna 2003 vykonává funkci předsedy TJ Sokol Valchov.

Sympaťák roku

Petr Mareček

Okresní vzpěračská stálice se letos oslaví dvacáté druhé narozeniny. Vzpírá za TJ SOUZ Boskovice. Reprezentoval ČR na ME v Gruzii. Zvítězil na mistrovství České republiky v kategorii mužů i juniorů do 23 let. Je držitelem českých rekordů v trhu a nadhozu. V soutěžích, kterých se zúčastnil, posunul celkem 20x hranici českého rekordu.

Sportovci jednotlivci

David Kopřiva

David je členem sportovního klubu Obořil Elite Team a věnuje se kulturistice. Je absolutním vítězem dorosteneckého mistrovství České republiky za rok 2019.  

Petr Šich

Je členem klubu Moravec Team. Je to velmi talentovaný biker, který při své píli v přípravě, bude mít ambice do dvou let jezdit závody horských kol mezi muži Elite. V loňském roce skončil třetí na mistrovství České republiky závodů horských kol v kategorii Expert. V Českém poháru horských kol obsadil konečné druhé místo, když byl 1x první, 2x druhý a 1x třetí.

Ondřej Paděra

Hraje za družstvo malé kopané Sardos Boskovice. Dlouhodobě patří k nejlepším hráčům a střelcům malého fotbalu v ČR. Je členem družstva ČR v malé kopané, se kterým získal titul mistra světa a druhé místo na mistrovství Evropy. Je kapitán a nejlepším střelcem týmu Blanensko, hrajícího nejvyšší soutěž v ČR. S velkým fotbalem začínal v Boskovicích, kam se plánuje vrátit. V současné době hraje za FK Blansko, který vede Moravsko-slezskou ligu.

Milan Kučera

Nejúspěšnější blanenský plavec roku 2019. Člen TJ ASK Blansko. Zúčastnil se všech nejvyšších českých soutěží. Stal se druhým plavcem blanenského klubu, který získal v novodobých dějinách blanenského oddílu medaile z juniorského šampionátu. Pouhé čtyři setiny vteřiny, mu v roce 2019 chyběly na padesátce motýlek ke splnění limitu pro zařazení do České juniorské reprezentace. Největší úspěchy ve své kategorii mladšího dorostu přivezl z nejvyšší české soutěže. Zaplavané osobní rekordy proměnil ve tři medaile. Juniorským mistrem ČR se stal v disciplíně padesát metrů motýlek. Na dvojnásobné trati bral bronz. Titul vicemistra přidal ještě na padesátce kraul.

Václav Kolář

Václav Kolář je členem sportovního klubu ÚAMK Biketrial Blansko. Posledních patnáct roků, je nejúspěšnějším jezdcem ČR, kterou v Biketrialu a UCI Trialu reprezentuje. V loňském roce získal šestý titul Mistra světa v nejprestižnější kategorii Elite v Biketrialu. Včetně mládežnických kategorií , je to u jedenáctý světový titul.

Marcela Čadová

Specializuje se na vytrvalostní běh a ultramaratony. Zúčastnila se Moravského ultramaratonu, který byl i mistrovstvím České republiky, na kterém skončila druhá. Jedná se o nejdelší a nejnáročnější etapový ultramaraton, který se běží v našem regionu. Závodníci absolvují sedm maratonů v sedmi dnech. Jejich celková délka je 302km. Zvítězila na Hostýnské osmě a v Běhu osvobození. Na Jesenické šedesátce, což je horský dálkový běh na 60km skončila třetí.

Jan Šmerda

Je členem  kuželkářského klubu zdravotně postižených Dolní Lhota. Je mistrem České republiky v kuželkách jednotlivců Českého svazu tělesně postižených sportovců.


Národní sportovní agentura

Sportuj s námi

TtSYe0Je.png